In today’s installment of closet Confessionals, we meet a hard-working handbag lover in her mid-twenties, whose love of bags has developed over time. At 22, CC 151 graduated from trainer and Michael Kors to the premium designer bag realm. These days, she’s amassed an enviable collection spanning beloved brands like Gucci, Saint Laurent, Louis Vuitton, and more. but by far, CC 151’s most-prized piece is the Birkin 30 that was inherited from her late mother. This collector wears the bag proudly as an ode to her trendy mother, who passed away from cancer.

A smart consumer who thinks through any big bag purchase, CC 151 is also terrific at budgeting, and because of this, she hasn’t really had to sell off any old bags because she only purchases what she really loves and will use. While she does cite being influenced by YouTubers, CC 151 will not make a purchase unless she’s thought about it for at least 2 weeks. ready the full CC below, and don’t forget to submit your own.

Share Your own Confessional!

Temeller

Age: 25
Gender Identity: Female
Location: Hong Kong
Occupation: IT Consultant
Industry: IT
Salary: $45,000
Household Income: $95,000

Çantalar

Are you a PurseForum member? Numara

How numerous bags do you own? 20+

What bags are in your collection?

Hermès Birkin 30

Gucci Marmont very Mini

Gucci Marmont small video camera Bag

Gucci Marmont small take on Bag

Gucci Horsebit 1955 take on Bag

Saint Laurent small Loulou take on Bag

Saint Laurent Le 5 A 7 take on Bag

Celine vintage top deal with Bag

Louis Vuitton White monogram Multicolore Greta Bag

Gucci vintage Jackie Hobo Bag

Alexander Wang Crystal embellished mesh Bag

Coach studio take on Bag

Coach Alie take on Bag

Coach purse on Chain

Louis Vuitton Neverfull PM

Louis Vuitton Montsouris PM Backpack

Burberry Blue label Canvas Tote

Michael by Michael Kors – 10+ bags

How much is your collection worth? USD 40,000+

What is your many expensive bag? Hermès Birkin 30 inherited from my late mother.

What are the most essential brands or pieces in your collection? I have always loved luxury fashion, and even back in college I was working odd jobs to pay bills and I was able to afford a Michael Kors bag here and there, but it wasn’t until I was 22 when I start working full-time that I could start curating my premier designer bag collection such as the Gucci and Saint Laurent pieces.

What age did you get your first designer bag, and what was it? I was 16 and I got my first contemporary bag, a Michael by Michael Kors Grayson bag (kinda like a fast bag). After I start working full-time at 22, my first premier designer bag was a Gucci Marmont small video camera Bag.

Any particular bag that holds a special sentimental value? My Hermès Birkin 30. It was one of my mother’s favorite bags. She passed away in Feb 2021 from cancer. After she passed I found it in her closet, but the handles were broken presumably from the lack of use during the last couple of years of her life when she was in and out of hospitals. The Birkin bag reminded me of her stunning style, she was my style icon.

Do you feel like your bags change people’s perceptions of you or how you’re treated? growing up in a large city like Hong Kong, influenced by luxury fashion and glossy glamour, I certainly find that people start treating me much more seriously when I wear my designer bags. Perhaps, (un)surprisingly though, I find that there is a weak correlation between the level of respect when I’m out and about (before I even open my mouth) and the value of my bag. I get much better treatment when I go to a luxury store (or even a restaurant) wearing my Gucci than my trainer bag, which is sad because I find my trainer bag just as well made as my Gucci one, at a fraction of the cost.

Have your bag-carrying practices changed because Covid? Fazla değil. even during work from home days, I don’t find myself shying away from Saint Laurent for going to the grocery store. I firmly believe that what makes you happy, go do it!

Alışveriş

How typically do you purchase new bags? I try to purchase one every couple of months, or whenever I get a good commission at work. I like to plan out my budget, and consequently my purchases. Yeah, certainly need to figure out my “luxury priorities”.

Has the Coronavirus pandemic changed your shopping practices or overall attitude towards luxury? Kesinlikle. It made me a lot much more conscious of my spending. especially when Hong Kong took a bitter turn of events from COVID starting in 2022, I started looking a lot much more into trainer and Tory Burch because I find that their quality is pretty much on par with the premier brands, but at a fraction of the maliyet.

Which stores do you frequent the most? In Hong Kong, you can’t expect to get into a Chanel or Hermès store without lining up for AT least 2 HOURS. Chanel, especially, love the lining up strategy to encourage (or for me, much more likeCesaretsizlik) Yalnızca “buna değer” olan müşteriler – hayal edebileceğiniz gibi, Hong Kong’daki Chanel’in müşterisinin çoğu, 40 yaşın üzerindeki zengin bayanlar ve belli ki, beklemenin parasını karşılayabilecek zengin bayanlar. HAHA, bu kesinlikle abartı – ama Chanel’in Hong Kong’da benim gibi binyıllar için ilk tercihi değil.

Dior, Gucci ve Saint Laurent (tuğla ve harç mağazaları değil) çok daha fazla davetkardır – her ikisi de teklif ettikleri çanta stilleri ve hizmet kalitesi benim sokağım çok daha fazla.

Hiç ikinci el çantalar satın alıyor musunuz? Nerede kullanılan kullanıyorsunuz? Ben her zaman sahtecilerden korkuyorum, bu yüzden hiç yapmadım.

Yeni alımları ödemek için eski çantaları satıyor musunuz? Hayır, aslında, çünkü bir hevesle bir çantayı asla satın almayacağım (her zaman bunun için bütçedeyken gelişmelerde satın alma aylarını planlarım), neyse ki stilimden çok şeyden memnun kalmam için bir çanta bulamadım. Satmam lazım. Eski Michael Kors, gün içinde geri gelenler – hepsi yakın bir şekilde yakın arkadaşlarım ve akrabalarıma verilir.

Hiç çok daha fazla çantayı satın almak için toplumsal baskı mı hissediyorsunuz? Birkaç lüks Youtubers (Sophie Shohet, Cassie Thorpe gibi), vb. SureTube, Instagram ve Pinterest, Trendleri Tutmada Müthiş, ancak satın almadan önce bir çantayı düşünerek her zaman en az iki hafta geçireceğim. – Mevcut koleksiyonumla karşılaştırarak, tarzımla çalışabilecek beyin fırtınası fikirleri. İki hafta sonra hala çantayı kafamdan alamıyorsam, o zaman devam edeceğim ve tetiği çekeceğim.

Çantanızı yatırımları satın alıyor mu? Elbette, onları yatırımları düşünüyorum. Finansal bir şekilde değil, ancak kesinlikle çok sayıda yıl boyunca giyebildiğimden eminim, hatta çocuklarıma geçebileceğim bir şekilde yatırım yapıyorlar.

Satın alma kararlarınızı kim etkiler? YouTube Etkileyiciler kesinlikle bir rol oynar – ama yine de, finans’ımı iyi planlayarak ve önümüzdeki 6 ay içinde ya da bir yıl içinde satın alabileceğim şeyleri planlayarak bütçeyle karşı koymaya çalışıyorum.

Satış Ortak İlişkiler Alışverişinize Enstrümantal mı? Dior ve Gucci satış ortakları, evet. Şaşırtıcı olmuşlar ve ne zaman bir şeye göz atmak ya da satın almak istediğim zaman satış görevlilerim var. Peki bile, bir mağazaya girmeden önce her zaman çevrimiçi olarak bakarım ve tam olarak ne istediğimi biliyorum.

Ancak, Saint Laurent’te beni bir daha asla fiziksel bir mağazaya geri dönmek istememde garip bir deneyim yaşadım. Bir keresinde, Le 5 A 7 torbasını denemek için oraya gittim. Gittiğimde, beş SAS bana bakıyordu ve hepsi birbirlerinin arasında fısıldayarak başladı. Merhaba bile söylemediler. Bu çılgıncaydı.

Neden alışveriş yapmayı memnun ediyorsun, sadece yeni bir şey edindiniz mi? iyi soru. Bence bir dükkanın yakınında hiçbir yerdeyken, satın aldığım her madde bir hafızayı (zor iş veya çaba ya da bir şirket anlaşmasının) her zaman besleyebileceğimi ve geri çekebileceğim bir hafızayı temsil ediyor. Alışverişin ihtiyacım olduğunda perakende terapi olarak hizmet ettiğini düşünüyorum, ama çoğu zaman bir ödül.

Görünüşünüz, etnik kökeniniz veya cinsiyetiniz nedeniyle bir mağazada veya butikte aşağılık hizmeti aldığınız gibi hissettiniz mi? Şimdiye kadar bir mağazada ya da butikte hiç aşağılık hizmeti almadım için minnettarım. Aklımda tutulması, ne zaman lüks alışverişe gidersem (hatta alışveriş, dönem), akıllı, cilalı görünmeye çalışıyorum ve herkese nezaketle davranmaya çalışıyorum. Sanırım bu gitmenin yolu.

Para

Çantalarınız için kim öder? Birkinden başka, tüm çantalar kendim tarafından ödendi.

Çanta satın alımlarınız için bir bütçe ayırıyor musunuz? Kesinlikle. Her ay “Torba Fonu” için yaklaşık 300-500 ABD doları, beklediğim çantaya vurana kadar “Çanta Fonu’numa bir kenara koydum. Satın alımlarım için önümüzdeki planlama, ne istediğimi bilmek için çok yardımcı olur ve potansiyel olarak tüm 1,000 ABD Doları ve tekrar sıfıra kadar kullanabileceğim lüks bir mağazada SLG bölümünden çok fazla cazibe önler.

Tabu Konuları

Hiç bir sahte satın aldınız mı, çünkü bir tasarımcı ürünü veremezsiniz? Hayır, çünkü asla karşılayamayacağım bir şey satın almadım.

Hiç diğerlerinden diğerlerinden alımları gizler misiniz? Neyse ki, diğer önemli diğeri de moda aşkımı paylaşıyor. Beni çantalar satın almasını beklememeyi sevmiyor ve o zamanlarımın yoluna saygı duyduğuna ve zor kazanılan paramı harcadım.

Bir çantayı karşılamak için yaptığınız en çılgın şey nedir? “Çanta fonunu” başlatmaya başlamak için bir yıl boyunca üniversitenin ardından en iyi 3 iş çalıştım.

Sence alışverişin bir sorun mu yaşıyorsun? Hiç bir alışveriş bağımlılığı ile mücadele ettiğin gibi hissettin mi? Moda dergileri ve etkiler tarafından cazip olmak çok kolaydır. Her zaman tüm alımlarımı planlayarak her zaman karşıyım ve bunu yapmayı yapmayı planlamıyorum.

Kalanı

Diğer pahalı hobiler veya tutkular? Yaşamın diğer bölgelerinde oldukça ihtiyatlıyım. Giysilerimi Zara’dan ve sonsuza dek 21’den satın alıyorum ve nadiren dışarı çıkıyorum. Öncelikler.