When we purchase a purse, or anything really, how typically do we do so with the sole intent of reselling? Unless we’re involved in some form of dealership, probably not very often. but as luxury buyers, we do tend to find ourselves in the rather unpleasant position where we, for any given reason, aren’t pleased with our purchases. possibly that deal with drop is a little too tight on the shoulders, or the crossbody strap sits awkwardly below your hips, or maybe that durable & spacious leather tote just gets uncomfortably heavy once loaded with all your daily paraphernalia.

Whatever the reason is, you come to the decision that you should sell that purse. maybe you’ve contacted a certified reseller, like Fashionphile, or maybe you would rather snap your own shots and take your chances with eBay. Now, you do have the option of using a luxury appraisal software like Rebag’s Clair AI or getting the valuation & authenticity done by an expert. but unless you’re prepared to pay the price for that (I mean, why ought to selling something involve much more costs, right?), you’re likely to come across a glaring issue – how to price your precious purse on the secondary Market? Here, I try to break down each aspect one should consider in the luxury resale process and the ensuing ramifications for each.

Setting an Objective

You’ve chose to sell, fantastic! but like pretty much everything else, it requires a bit of planning and goal-setting before you excitedly jump ahead and list your item. Do you think you would like to recoup a certain percentage of your cost price? Do you think you could realistically charge much more than what you paid for it? Does the purse have some innate value to you, and you’d like your buyer to be aware and appreciative of that? Are you selling due to some flaw and/or source of inconvenience for yourself that might impact its value to the buyer? Make sure you are mindful of these considerations when you set an objective you’d like to achieve.

Financial Considerations

The very first aspect you’re likely to think about, practically instantaneously, perhaps, as you take the decision of selling your luxury handbag, is the cost you bore to acquire it in the first place. keep in mind, though, that the cost isn’t just the price of the bag itself; it could go on to include shipping charges, taxes (especially if you’ve won it through an auction house), authentication, handling, possibly even restoration charges. These would considerably increase the cost you had to bear to bring the purse into wearable (and, by extension, saleable) condition – would you be able to absorb that into your sale price while at the same time making sure the price to the buyer is gerçekçi? That depends, really. An essential element here would be the condition of the bag itself.

Nowadays, the investment index of certain fashion items (ahem…the Birkin) is an issue of much speculation. Therefore, depreciation (or just plain wear and tear) could decrease the saleable price of your purse, even if the purse has been restored or repaired, as any such tampering with its pristine-ness typically leads to a decline in value. On the other hand, if you plan to sell through certified resellers, up to 50% commission could be charged on the selling price in exchange for the benefit of having your handbag photographed, listed, and all associated hassles carried out by these parties. Ultimately, it’s a matter of the respective costs & benefits identifying which you decide to opt for.

Sentimental Attachments

But possibly the most significant disaster that afflicts personal resellers is the fact that one has to abandon the sentimentalities attached to their dear handbag and strip it down to its bare transactional value. When we purchase a purse, our mind tends to come up with a million different excuses and impulses: “ooh, this ivory Chanel small will pair well with jeans!” (we conveniently forget color transfers); “the logos here are inconspicuous enough to blend into my workplace” (they aren’t, practically everybody knows they’re Gucci!); and the one my mother uses the most each time she spots yet another structured patent top-handle, “this bag would be ideal for carrying to a wedding” (we literally haven’t been to a wedding in 6 years)!

When we’re trying to sell these impulsively purchased (and typically regretted) handbags, however, we realize that the artificially sentimental values our minds come up with rarely make up a significant (if any, at all) proportion of the selling price. And, in the absence of the glitz and glamor of a well-decorated storefront bolstered by troops of SAs ooh-ing and aah-ing, consumers on the secondary market very rarely face the same impulses first-hand buyers do. The process of stripping the bag down to a mere transaction, devoid of any special meaning, therefore, as the research paper titled “Selling second-hand luxury: EmpowerHelsinki Üniversitesi’nden Şirket Araştırmaları Dergisi’nin Sosyal Rollerin Yürürülmesi ve Yürürlük Çevirilmesi, “Lüksün Sembolik ve Kişisel Değerini Değiştirerek“ Kutsal Maddeleri Para İçin Satılan Kişisel Mallara İmzalıkla Dönüştürmenin ”etkisine sahiptir. ürün ”satıcının zihninde. Lüks yeniden satış oyununda yeni başlayan çok sayıda (ben dahil) şok olabilir.

Yeniden satış değerleri

Şimdi ABD moda tutkunlarının favori konusuna geliyoruz – Yatırım Endeksi veya Layman’ın terimleriyle yeniden satış değerleri. Yeniden satış süreciyle ilgili olduğunda, ödediğiniz fiyata ve duruma ek olarak, marka ve çoğu zaman el çantasının belirli modelini, aldığınız fiyatı tanımlama şansına sahiptir. Hermès elbette her zaman güvenli bir bahis ve eğer birkin, kelly veya constance satmak istiyorsanız, şanslısınız. Ancak, zamansızlıkları, rakipsiz kalite ve düşük anahtar zarafeti nedeniyle diğer H torbaları, ikincil pazarda da yüksek skorerlerdir, Lyst endeksi 2021’in ilk çeyreğinde% 430 arttığını tahmin eder. Aynı zamanda, Chanel’in kanatları, özellikle iyi durumda olanlar ve vintage veya nadir olanlar, yeniden satış üzerine perakende olmaktan çok daha fazla puanlama fırsatına sahiptir.

Christian Dior Calfskin Boyalı Eyer Çantası
Fashionphile aracılığıyla

3.195 $

Ancak, büyük oyuncular da olsa, Big H ve C, güçlü yeniden satış kayıtlarına sahip tek marka değil. Retro Revivals’ın son eğilimi, Dior Saddle, Gucci Horsebit, Diana & Ophidia ve Bottega Veneta’nın ünlü torbası Jodie & Casette gibi birçok tasarım koydu. Ayrıca, üçüncü bölümün yayınlanmasıyla ve aynı şekilde (henüz görmedim – spoiler sunmuyorum!), Fendi pullu baget her zamankinden daha güçlü görünüyor. Eğer satmayı planladığınız vintage bir tane sahibi olursanız, Chop-chop bayanlar!

Maliyet fiyatı = satış fiyatı? Tam olarak

Lüks yeniden satış süreci ne pürüzsüz ne de uygundur (en azından, kazançlı bir şekilde), tipik olarak modanın büyük isimleriyle yapıldığı kadar. Ve önceden sevilen pazar seslerinde büyük paralar yapmak kadar karlı, alt uçtaki beklentilerinizle başlamak her zaman değerlidir. Bununla birlikte, özellikle nadir bir parçaya sahip olduğunuza ya da koleksiyoncular için önemli ölçüde ilgi çekici olabilecek bir parçaya sahip olduğunuza inanıyorsanız, bağırsağınızı seçmekten korkmayın. Tıpkı, önceden sevilen lüks endüstrinin, ekonomideki fark edilemez el gibi, hangi çantanın artık “içeride” olmadığını gösterme potansiyeline sahip olması gibi (Chanel Gabrielle gibi), aynı zamanda başka bir şey yerleştirme gücüne sahip olması gibi Arzu edilebilirliğin zirvesinde (şu anda, bu muhtemelen Balenciaga’ya gider). İkinci el lüks satıcılar geleneksel lüks pazarın güç dinamiklerini dönüştürüyor: Birkins ve Kellys’in kaşesinin çoğunun kısmen, en azından satıcılar tarafından, bir zamanlar ikinci el Long Forgened satın almanın etrafında var olduğu söylenebilir. . Ve yanında, bu satıcılar, ilk elden pazardaki lüks markaların algılarını ve statüsünü şekillendirmeye devam ediyor (Gucci’nin kase ile birleşmesi şaşırtıcı değil), kendileri eskileri elden çıkardıktan sonra yeni alıcılar.

Ama soru devam ediyor – kendiniz için kaydettiğiniz çantayı nasıl fiyatlandırıyorsunuz? Birçok cevap gibi, bu özneldir – içgüdülerinizin sizi yönlendirmesine izin verin, ancak tüm mantıksal bilgileri yapmadan önce körfezde olduğunuzdan emin olun. Birincisi, satın aldığınız şeyi satmaya hazırsanız kendinizi ikna edin-dürüst olmak gerekirse, satın aldığım cüzdanları önceden sahip olduğum lüks girişimimle yeniden satmak amacıyla bırakmakta zorlanıyorum! Kelimenin tam anlamıyla tüm gün satmak yerine güzel derileri okşamak tercih ederim (ürpertici, biliyorum) – muhtemelen bu yüzden başlangıç ​​tam olarak yanan bir başarı olmamıştır. Ama kazıyorum.

Lüksün yeniden satılması, son yıllarda sürdürülebilirlik argümanının iletilmesinde önemli bir belirleyici olmuştur. Ayrıca, satıcılar bu lüks malları demokratikleştiriyor ve onları daha önce mümkün olandan daha geniş bir tüketici grubu için daha fazla kullanılabilir hale getiriyor. Tersine, Telfar Tote gibi belirli ürünler etrafında bir kıtlık ve arzu edilebilirlik yaratmadaki rolleri, ikincil pazarın yeni katılımcılar için çok daha çekici bir yer haline getirilmesi. Genel olarak, varlıkları lüks moda endüstrisinde muazzam bir değişime katkıda bulunmuştur. Bireysel tüketici, mallarımızı satmak için bilinçli bir karar verdikçe, bu dünya çapında devrimi şimdiye kadar nasıl gerçekleştiğine dair kolaylaştırmaya yardımcı oluyoruz.