Lüks Enstitüsü tarafından yapılan son araştırmaya göre, Seattle merkezli mağaza Nordstrom varlıklı Amerikalı alışveriş yapanlar arasında önde gelen tüccar. Endüstri araştırma firması, 2012 Lüks Tüketici Deneyimi Endeksi, Kadın Giyim Günlük Raporları ve Nordstrom için yılda 150.000 $ veya çok daha fazla hane halkı geliri olan alıcıları araştırdı. Mağaza deneyimi ve müşteri memnuniyeti. Birçoğunuz için, bu bulgular muhtemelen bir sürpriz olmaz.

Nordstrom uzun zamandır olağanüstü müşteri hizmetlerinin kalesi olmuştur; Komedyen Kathy Griffin bile, neredeyse her koşulda neredeyse her şeyi geri almak için bir geçmişe sahip olan mağazaya bir şeyler iade etme sevgisi hakkında bir rutine sahiptir. Hem orada tekrar alışveriş yapacak hem de mağazayı aileye veya arkadaşlara tavsiye eden ankete katılanların yüzdeleri, 90’ların ortalarında, tam anlamıyla bir mağazanın alabileceği kadar iyi. Peki Nordstrom’u bu kadar sevimli yapan nedir? Ve eğer bir Nordstrom fanatiği değilseniz, nerede alışveriş yapmayı seversiniz?

Şahsen, Nordstrom Bandwagon’dayım. Bir Nordstrom mağazasının içinde, müşterilerin rutin olarak başka yerlerde bulmayı rapor ettikleri (ve geçen yıl küçük bir deney yaptığımda birkaç New York deposunda bulduğum) ve ben de olduğumda bile, nadiren karşılaştım. Bir sürü shabbily giyinmiş, unutulmaz sorunları hatırlayamıyorum. New York’ta bir Nordstrom eksikliği, Manhattan’ın müthiş alışveriş başarısızlıklarından biridir ve Nordstrom’ların çoğunda beni isteyen bırakan el çantası ve aksesuar seçimleri olmasına rağmen, şirketin kesinlikle New York’ta inşa edeceği devasa amiral gemisi mağazası Şehir görülmesi gereken bir manzara olurdu.

İkinci sırada yer alan Bergdorf Goodman ve Barneys vardı, her iki New York alışverişinin her ikisi de (Barneys birkaç ABD şehrine genişlemesine rağmen) müşterilerin lüks perakendede çok yaygın olan biraz daha sabit müşteri hizmetlerine sahip olduğunu hissettikleri, ancak çoğu zaman Müşterileri biraz sinirli hale getirir. Bununla birlikte, Bergdorf’un ve Barneys’in tarafında, mağaza içi alışveriş deneyimlerinin, özellikle de kendi New York konumlarında olduğu varsayılır. Lüks mallar elde eden herhangi bir kişi, ödediğiniz şeyin bir kısmının deneyim olduğunu bilir ve bu şekilde münhasırlık havası kesinlikle bir şey için sayılır. Orijinal satın alımdan bir yıl sonra arızalı bir el çantası iade edebilmek kadar sayılmaz.

Bloomberg aracılığıyla görüntü