In today’s installment of closet Confessionals, we meet a handbag collector who began collecting bags wtih the purchase of her first designer handbag. That purchase, a Prada Galleria, helped honor CC 148’s very first adult job, and also jump-started this handbag lover’s collection. These days, this lawyer, who hails from Austin, Texas, has amassed a beautiful collection of bags.

This collection includes pieces from Prada, Louis Vuitton, Chanel and more. Recently, CC 148 began the process of streamlining her collection, selling off or giving away bags that she no longer used. despite being a proponent of the secondary market as a indicates to rehome bags, CC 148 isn’t a big fan of purchasing pre-loved for herself. These days, this collector has her eyes set on a Birkin 30 to celebrate her 30th. read the full confessional below and don’t forget to submit your own!

Share Your own Confessional!

Temeller

Age: 29
Gender Identity: Female
Location: Austin, Texas
Occupation: Attorney
Industry: Law
Salary: $250,000
Household Income: $450,000

Çantalar

Are you a PurseForum member? Evet

How lots of bags do you own? 7

What bags are in your collection?

Christian Dior 30 Montaigne

Christian Dior Diorama

21A Chanel CF small green

20B Chanel tiny Rectangular Flap Ivory Iridescent

Louis Vuitton petite Malle Souple

Louis Vuitton Neverfull

Prada medium Monochrome

How much is your collection worth? probably around $20-25K.

What is your a lot of expensive bag? My Chanel small classic Flap for sure! I gotten it the day before the price boosted a thousand dollars! It was really expensive for me even before the absurd prices they choose now!

What are the most crucial brands or pieces in your collection? My favorite bags are both of my Dior bags as my fiance gotten them for me! It was so sweet of him to really accept me for who I am and what I love. He thinks handbags are just “containers” but I love them dearly and he supports my addiction ?

What age did you get your first designer bag, and what was it? I gotten my first designer bag when I got my first adult job out of college! It was a Prada tiny Galleria tote in this stunning robin’s egg blue shade! I don’t have it anymore considering that it became impractical for everyday use considering that it wasn’t big enough to fit my phone. It was a great bag for the time being and I loved it so much!

Is there a certain bag you are seeking to purchase next? Yes..trying to choose the desired Birkin 30 for my 30th birthday!

Any particular bag that holds a special sentimental value? My Diorama that my fiance gotten for me for my birthday is really special. He had just spent 26 hours driving from Texas to California and despite being half-dead from exhaustion, gotten me the most beautiful and special handbag I had been eyeing. That bag has gone through so much and it’s still in stunning condition. I’ll never get rid of it!

Do you feel like your bags change people’s perceptions of you or how you’re treated? Kesinlikle. I grew up in a really affluent community where I always felt left out. My parents are divorced and we barely scraped by because my mommy wanted my sisters and I to get a really good education that was used in that really affluent community. ever since, I’ve been dying to sort of, compete? with the rest of the people who I grew up with in that community. I absolutely know they treat me with a lot more respect now that I can afford to have and wear really great bags.

Have your bag-carrying routines changed considering that Covid? Biraz. I’m really paranoid about covid and I haven’t been going out much. I’ve recently sold a few of my other handbags that I wasn’t really using (Speedy B25, Coco Handle, Trendy, Chanel 19), and just want to keep a curated collection of smallish bags. I’ve also gotten really into jewelry lately considering that I get to see and take pleasure in those pieces throughout the day rather than my bags which I get to take pleasure in when I go out!

Alışveriş

How often do you get new bags? pretty frequently, probably 3 or 4 times a year!

Has the Coronavirus pandemic changed your shopping routines or overall attitude towards luxury? I’ve been really lucky to have a stable job that pays really well. When I’m bored or stressed, I absolutely indulge in a lot of retail therapy and that includes a lot a lot more fine jewelry and luxury handbags.

Which stores do you frequent the most? Neiman Marcus, Saks, Nordstrom, Cartier, Chanel, Louis Vuitton.

Do you ever get second-hand bags? Where do you get used? No. I really appreciate those who get and love second-hand bags. I don’t know what it is about me but when I know someone had used it and marked up the bag before, I can’t fall in love with it. It just doesn’t feel ideal to me. I have purchased from Fashionphile in the past but they always go ideal back.

Do you sell old bags to pay for new purchases? Ara sıra! When I haSadece birkaç ay boyunca güzel oturmuş bir çanta, normalde anneme ya da kız kardeşime hediye edeceğim. İstemiyorlarsa, satacağım ve kendim için yeni bir şey mi alırım? Facebook grupları ve fashionphile için çantalar sattım.

Hiç daha fazla çantayı satın almak için hiç toplumsal baskı mı hissediyorsunuz? Tam olarak değil. Mevcut Sosyal Çemberim lüks çanta hakkında uçan bir f vermiyor. Pahalı çanta olması için zaman zaman beni bilinçli hissettiriyor ama sonra lüks saatleri sevdiklerini hatırlarım … ve şarap … ve arabalar vb! Sevdiğim şeyi seviyorum ve sevdiklerini seviyorlar. Bence sık sık birbirimizi geçiyoruz ama çantalarda $ harcıyorum çünkü onları çok güzel buluyorum!

Çantanızı yatırımları satın alıyor mu? Hayır. Onları alıyorum çünkü onları seviyorum ve onları kullanıyorum. Onları kullanmazsam ve onlara satarsam, normalde bir kayıp alırım.

Kim kararlarını aldın? Etkileyici !! Adam, son birkaç yıldaki kararları gerçekten etkiledi.

Satış Ortak İlişkiler Alışverişinize Enstrümantal mı? Bazı markalar için evet diyebilirim. Chanel, Cartier ve LV’den SAS ile olağanüstü bir ilişkim var. Bir nedenden ötürü, gerçekten de ideal SA’yı Hermès ile bulamadım. Alışveriş yaparken mutluluğu buluyorum ve bu iyi anıları gerçek öğeye bağlarım, bu yüzden bir etkileşim kötü hissettiğinde, alamayacağım!

Neden alışveriş yapmaktan zevk alıyorsun, sadece yeni bir şey edinme ötesinde? Chase çok eğlenceli! Yeni stilleri araştırmayı, hangi renklerin mevcut olduğunu, ürünlerle ilgili internet arkadaşlarınızla sohbet etmeyi ve zorlu öğeyi elde etmekle birlikte gelen gerçekleştirmeyi seviyorum.

Görünüşünüz, etnik kökeniniz veya cinsiyetiniz nedeniyle bir mağazada veya butikte aşağılık hizmeti aldığınız gibi hissettiniz mi? Evet! Bir butiğe girdiğimde bir zamanı belirgin bir şekilde hatırlıyorum ve belirli bir renkte belirli bir ürün görmemesini istedim. Sadece bir sürüş dersi bitirmiştim ve muhtemelen kokuyordum ve korkunç görünüyordum. (Üzgünüm!) Her durumda, farklı bir renkte aynı çanta takıyordum ve annemin de birini istediğini düşünüp görmediğini görmek için renkleri karşılaştırmak istedim. SA, “otantik” öğenin bu kadar kaliteli işçilikle nasıl yapıldığını ve çantamın yanına ilerledikçe SNArty yorum yapmasına yardım eden SA. Ne!? Benimki de otantik .. Sadece başka bir butikten satın aldım. Bir şey söylediğimde gözlerini yuvarladı ve bu eşyaların ne kadar pahalı olduğunu ve ne kadar özel oldukları hakkında yorum yapmaya devam etti. Ben çok peefed ama onunla yüzleşmek için cesaret bulamadım. Bu butiğe asla geri dönmedim ve asla asla yapmayacağım!

Para

Çantalarınız için kim öder? Yaptığım zamanın çoğunu! Genellikle onları gelecekteki merkezlerimden hediye olarak alıyorum!

Çanta satın alımlarınız için bir bütçe ayırıyor musunuz? Tam olarak değil. Sadece onlara HAHA’ya iyi bir parça para harcayacağımı biliyorum.

Tabu Konuları

Hiç bir sahte satın aldınız mı, çünkü bir tasarımcı ürünü veremezsiniz? Hayır!

Hiç diğerlerinden diğerlerinden alımları gizler misiniz? Genellikle çantayı bulmak için ne kadar çalışmak zorunda kalmam gerektiğini, ancak asla ne kadar maliyeti olduğunu düşürüyorum.

Bir çantayı karşılamak için yaptığınız en çılgın şey nedir? 3 yıldır Hukuk Fakültesi’ne gitti ve bar sınavını geçti!

Sence alışverişin bir sorun mu yaşıyorsun? Hiç bir alışveriş bağımlılığı ile mücadele ettiğin gibi hissettin mi? Hayır. Neyse ki alımlarımı karşılayabileceğim yerlerde iyi para kazanıyorum. Sevmediğim ve gerek yok bir şey alamayacağım.

Kalanı

Diğer pahalı hobiler veya tutkular? At Binme, Napa Gezileri ve Güzel Takı!